Årsmøte med tema vann!

7.6.2024

I forrige uke ønsket vi styret og medlemmene våre velkommen til et todagers program i Brussel i forbindelse med årsmøtet.

Vi deltok på Green Week hvor vi, sammen med de andre nordiske hovedstadsregionene, arrangerte et seminar om bærekraftige løsninger for vann i urbane områder. EU har i stadig større grad fokus på vann og hav, og årets Green Week sentrerte seg rundt tematikken «et vann-robust Europa». Det jobbes blant annet med å få på plass en EU Blue Deal som skal tilsvare EU Green Deal, men da med fokus på vann.

Utfordringer og muligheter

Vann er også et sentralt tema for våre medlemmer med Osloregionens betydelige kystlinje, innsjøer og elver. Forståelse av utfordringer, muligheter og løsninger knyttet til vann blir derfor stadig viktigere for medlemmene våre, og således et tema vi følger tett fremover. På Green Week-seminaret holdt Solveig Schytz, fylkesråd for plan, kulturminner, klima og miljø i Akershus, et innlegg om den pressede tilstanden til Oslofjorden og fylkeskommunens bidrag til hvordan den kan forbedres.

Til inspirasjon for våre medlemmer, hadde vi en ekskursjon til et av Europas største akvaponi-anlegg, Brussels Aquaponics Farm (BIGH). Akvaponi kombinerer oppdrett av fisk med dyrking av planter, og BIGH har som mål å produsere urter, frukt, grønnsaker og ørret i stor skala. BIGH er opptatt av bærekraftig vannforsyning, og har fire forskjellige vannkilder: brønnvann, regnvann, dreneringsvann fra tomater og resirkulert vann fra fiskeoppdrettsanlegget som også tilfører plantene næringsstoffer.

Fagseminar og årsmøte  

Norges ambassadør til EU, Anders Eide, sørget for EU/EØS-faglig påfyll ved å gi et overblikk over hva som står høyest på EUs agenda og betydningen for oss.  I den forbindelse brukte han tid på å snakke om den sikkerhetspolitiske situasjonen i Europa, hvor betydningen for Norge er omfattende. Signeringen av en sikkerhetspolitisk avtale mellom Norge og EU uken før er et klart bevis på dette. Vi fikk også nyttig informasjon fra innsiden av Europaparlamentet om aktuelle politiske saker og prognose for Europaparlamentsvalget av Elisabeth Forssell, kontorsjef for EUP-representant Malin Björk, Vänsterpartiet. Hun viste på en svært god måte hvordan parlamentet behandler politiske saker i praksis. Vår praktikant Sofie Sørlien Karmann Tranberg ga avslutningsvis en introduksjon til den nylig vedtatte KI-forordningen og hvordan KI kan være en utfordring for Europaparlamentsvalget. Seminaret ga oss et meget godt bilde på tiden vi befinner oss i, både med økt innovasjon og fokus på det grønne skiftet, men også tiltagende konservatisme og fokus på sikkerhet.

Årsmøtet godkjente årsmelding og regnskap for 2023, handlingsplanen for 2024-2025, budsjettet for 2024 og fastsatte medlemskontingenten for 2025. Representanter fra Østfold fylkeskommune, Akershus fylkeskommune, Drammen kommune og Ringsaker kommune ble valgt inn i styret for perioden 2024-2026. 

MELD DEG PÅ VÅRT NYHETSBREV

Kontakt

Direktør – Gunnar Selvik 
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
+32 (0) 460 94 1393

Epost: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Brussel

Nordic House
Rue du Luxembourg 3 / 5
1000 Brussels

 

Oslo

Mesh
Tordenskiolds gate 2
0160 Oslo

 

© 2021 All rights reserved.