Kommende arrangementer for medlemmer: New European Bauhaus og sirkulærøkonomi

12.5.2022

Denne måneden arrangerer Europakontoret to digitale møter for våre medlemmer: 

  • Introduksjonsmøte om New European Bauhaus: 18. mai fra 10.00-11.00
  • Informasjonsmøte om EUs nye pakke om sirkulærøkonomi: 25. mai fra 10.00-11.00 

Introduksjonsmøte om New European Bauhaus 

New European Bauhaus (NEB) er et initiativ fra EU-kommisjonen som er tett knyttet til European Green Deal, og som skal levere innovative løsninger for hvordan europeere skal bo og leve i vår overgang til å bli et klimanøytralt kontinent. Løsningene skal være bærekraftige, estetiske og sosialt inkluderende, og skal skapes i samarbeid på tvers av sektorer som industri, forskning, kreative næringer, offentlig sektor m.fl. 

Det er viktig for Osloregionen å gjøre seg kjent med NEB for å være rustet til å utvikle prosjekter og initiativer som er i tråd med NEB-verdiene. Initiativet er i stadig utvikling, og det kan ventes å få enda større plass og tyngde i fremtidige utlysninger, initiativ og politikk som kommer fra EU. I den forbindelse ønsker Europakontoret å invitere våre medlemmer til et digitalt introduksjonsmøte om New European Bauhaus med Nadja Najjar, som er en del av NEB-teamet ved Joint Research Centre i EU-kommisjonen. Videre vil professor ved NTNU Annemie Wyckmans presentere NTNU sine ambisjoner knyttet til NEB, samt dele relevante erfaringer fra europeisk prosjektsamarbeid. Avslutningsvis setter vi av tid til spørsmål og samtale. 

Du kan melde deg på møtet ved å sende en e-post til: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Informasjonsmøte om sirkulærøkonomi 

I forbindelse med European Green Deal har EU-kommisjonen forpliktet seg til å legge fram en ny europeisk handlingsplan med tiltak som skal fremme sirkulærøkonomi. 30. mars i år la kommisjonen frem Sustainable Products Initiative som er et forslag til ny produktpolitikk som skal sikre bærekraftige og sirkulære produkter i EUs indre marked. Ett av hovedmålene er å redusere negativ miljøpåvirkning i hele livssyklusen til produkter. Det er ventet at dette vil få store konsekvenser for norske aktører, både private og offentlige, da dette er nye regler for det indre europeiske markedet som Norge er en del av gjennom EØS-avtalen. 

I den forbindelse ønsker ORE å invitere våre medlemmer til et informasjonsmøte om EUs nye pakke for sirkulærøkonomi. Energirådgiver Martin Skjerping Lund og spesialutsending for kommunal- og regionalpolitikk Odd Godal fra  Norges delegasjonen til EU vil gi en presentasjon om pakken for sirkulærøkonomi, og de vil dele sine betraktninger om hvilken betydning dette vil kunne få for Norge og Osloregionen. Avslutningsvis vil det bli satt av tid til spørsmål og samtale. 

Du kan melde deg på møtet ved å sende en e-post til: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

MELD DEG PÅ VÅRT NYHETSBREV

Kontakt

Direktør – Gunnar Selvik 
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
+32 (0) 460 94 1393

Email: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Brussel

Nordic House, Brussel
Rue du Luxembourg 3 / 5
1000 Brussel

 

Oslo

Mesh, Oslo
Tordenskiolds gate 2
0160 Oslo

 

© 2021 All rights reserved.