Fremgangsrike regioner og et styrket Europa

20.10.2023

Etter flere år med digitale arrangementer kunne European Week of Regions and Cities (EWRC) i forrige uke endelig ønske velkommen til fysisk deltakelse i Brussel. Som det største årlige arrangementet dedikert til regional- og samhørighetspolitikk, har EWRC vokst frem til å bli en unik nettverksplattform for regioner og byer i hele Europa. I likhet med tidligere år, deltok Osloregionens Europakontor for å synliggjøre våre medlemmers arbeid, samt utveksle kunnskap og erfaringer.

Vi startet den spennende uken med seminaret "Co-creating clean coasts" på Norges Hus i samarbeid med Vest-Norges Brusselkontor. Her ble læringspunkter fra prosjektet "Datadrevet Samskaping" presentert, hvor vårt medlem Bærum kommune samarbeider med Ålesund kommune, NTNU i Ålesund, og Offshore Simulator Center for å utvikle vertkøy og metoder som kan bekjempe marin forurensing.

Tirsdag kveld hadde vi en mottakelse på Osloregionens Europakontor før workshopen "Night trains – for better connections between cities and regions" i regi av Viken Fylkeskommune. Dette var en fin anledning til å knytte nye forbindelser og styrke eksisterende relasjoner i forkant av workshopen som ble holdt dagen etter sammen med Berlin Senate Department for the Environment, Urban Mobility, Consumer Protection and Climate Action, og Malmö Stad. Workshopen var en del av hovedprogrammet i EWRC med blant annet fylkesrådsleder i Viken Siv Henriette Jacobsen i panelet. Etter en produktiv diskusjon kunne panelet presentere konkluderende tiltak nødvendige for at nattog skal kunne bli en reell utfordrer til kortere flyruter.

Den samme dagen arrangerte vi også det interaktive seminaret "Securing the inclusive skills of tomorrow", dette i samarbeid med Fagskolen i Viken, Göteborgs stads Brysselkontor, og Madrid. Gjennom eksempler fra lokale prosjekter fremmet paneldeltakerne en viktig dialog om nødvendigheten av å utvikle løsninger på en måte som inkluderer alle for å fremskynde det grønne skiftet.

I år igjen har EWRC vist seg å være en verdifull plattform for regionalt samarbeid og kunnskapsutveksling, hvor deltakerne reiser hjem med ny innsikt om regionale utfordringer, samarbeid og muligheter. Vi ønsker å takke våre medlemmer for deres bidrag og ser frem til god deltakelse neste år også!

Foto: European Committee of the Regions

MELD DEG PÅ VÅRT NYHETSBREV

Kontakt

Direktør – Gunnar Selvik 
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
+32 (0) 460 94 1393

Epost: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Brussel

Nordic House
Rue du Luxembourg 3 / 5
1000 Brussels

 

Oslo

Mesh
Tordenskiolds gate 2
0160 Oslo

 

© 2021 All rights reserved.