Ny energimerking for elektronikk i EU/EØS

Ny energimerking for elektronikk i EU/EØS
12.3.2021

For å bistå forbrukere i å redusere sine strømutgifter og karbonavtrykk, har kommisjonen lansert en ny type energimerking for elektronikk i EU og EØS fra 1. mars 2021. 

Siden stadig flere produkter oppnår rangering som A+ eller A++ i det gamle rangeringsystemet, går man nå over til en enklere A-G skala med strengere kriterier, hvor kun de færreste produktene på markedet i dag vil kunne oppnå en A. Dermed er det «plass» på skalaen til mer energieffektive produkter som ennå ikke har blitt tilgjengelige på markedet.  Kommissær for energi Kadri Simson uttaler:

«Den første energimerkingen har vært særdeles vellykket. Den har spart gjennomsnittlige husholdninger i Europa flere hundre euro i året og motivert firmaer til å investere i forskning og utvikling. Ved utgangen av februar var mer enn 90 prosent av produkter merket med enten A+, A++ eller A+++. Det nye systemet vil være tydeligere for forbrukere, og sikre at selskaper fortsetter å innovere og produsere enda mer effektive produkter. Dette hjelper oss også å redusere klimagassutslipp.»

De nye merkene vil i første omgang bli tatt i bruk i fire produktkategorier: Frysere og kjøleskap, oppvaskmaskiner, vaskemaskiner, samt TVer og PC-skjermer. Merker for lyspærer vil implementeres 1. september, og mange andre typer produkter vil få sine merker i løpet av de neste årene. 

De nye merkene har også en QR-kode, som vil gi forbrukere tilgang på ytterligere informasjon om produktenes energiforbruk gjennom en dedikert EU-database. 

Les mer om saken her.

Sign up for our newsletter

Contact

Director – Gunnar Selvik 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
+32 (0) 460 94 1393

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Brussels

Nordic House
Rue du Luxembourg 3 / 5
1000 Brussels

 

Oslo

Mesh
Tordenskiolds gate 2
0160 Oslo

© 2026 All rights reserved.